Preskoči naredbe vrpce
Prijeđi na glavni sadržaj

Katedra za suvremenu radiološku dijagnostiku i intervenciju

 

Katedra za suvremenu radiološku

dijagnostiku i intervenciju

 

Pročelnik: Prof.dr.sc. Goran Roić

 

Katedra za suvremenu radiološku dijagnostiku i intervenciju djeluje u sklopu Studija  radiološke tehnologije, te uz šest obveznih kolegija uključuje i dva izborna predmeta. Unutar Katedre sadržana su i tri kolegija Specijalističkog diplomskog stručnog studija Kliničkog sestrinstva.

Suvremena radiološka dijagnostika obuhvaća različite „imaging“ tehnologije odnosno modalitete koji omogučuju brzu i pouzdanu dijagostiku i karakterizaciju lezija pojedinih organa i tkiva u tijelu. Otvorena je mogućnost utvrđivanja ishodišta i veličine lezije kao i njihove diferencijacije, odnosno karakterizacije, što ima veliku vrijednost u postavljanju dijagnoze bolesti te u  izboru najprimjerenijeg terapijskog postupka.

Poznavanje i praćenje dinamike razvoja suvremene radiološke dijagnostike uz primjenu intervencijskih, minimalno invazivnih radioloških zahvata, ima i iznimnu važnost u edukaciji studenata radiološke tehnologije. Interdisciplinarno strukturiran, dobro osmišljen program Katedre, omogućuje studentima stjecanje potrebnog teoretskog kao i praktičnog znanja o pojedinim tehnikama, njihovim modifikacijama i kombinacijama koje se primjenjuju sa svrhom da način i brzina izvođenja radiološkog postupka kao i stupanj sigurnosti budu na što višoj razini.

           

Obvezni su kolegiji:

 

-       Primjena računala u slikovnim tehnikama,

-       Kompjuterizirane radiološke metode,

-       Ultrazvučna dijagnostika,

-       Intervencijska radiologija,

-       Modifikacija radioloških metoda, 

-       Stručna praksa II,

 

a izborni predmeti su:

 

-       Multiplanarni prikaz struktura tijela i

-       Obrada digitalnih medicinskih slika.

 

 Uz sedam voditelja pojedinih kolegija u nastavu je uključeno 15 suradnika u nastavi iz Kliničkog bolničkog centra «Sestre milosrdnice», Kliničkog bolničkog centra «Zagreb», Kliničke bolnice «Dubrava», Kliničke bolnice «Merkur», Opće bolnice «Sv.Duh» i Klinike za dječje bolesti «Zagreb».  

Nastava se održava u navedenim suradnim ustanovama Zdravstvenog  Veleučilišta, tijekom druge i treće godine studija. Studenti imaju 240 sati predavanja, 30 sati seminara i 360 sati vježbi.

 

Primjena računala u slikovnim tehnikama obuhvaća znanja iz područja digitalnih radioloških slikovnih tehnika uz visoku razinu razumijevanja uloge i načina uporabe računala u tim pretragama. Studenti se osposobljavaju za brzo svladavanje specifičnih računalnih programa kojima se upravlja prihvaćanjem i obradom digitalnih medicinskih slika dobivenih različitim računalnim sistemima. To se odnosi na slijedeća područja: statičke i dinamičke studije u nuklearnoj medicini, bilježenja projekcija u jednofotonskoj emisijskoj računalnoj tomografiji (SPECT) i rekonstrukcije slike, prihvata i rekonstrukcije slike u transmisijskoj računalnoj tomografiji (CT), te elemenata digitalne radiologije (radiografije i fluorografije), digitalne suptrakcijske angiografije (DSA) i osnovnih elemenata pozitronske emisijske tomografije (PET), te multimodalnih slikovnih tehnika poput PET- CT  i SPECT- CT.

 

 

Kompjuterizirane radiološke metode kolegij je sa temeljnom zadaćom stjecanja znanja, sposobnosti i vještina iz područja dijagnostičke primjene uređaja za kompjutoriziranu tomografiju, magnetsku rezonanciju i digitalnu suptrakcijsku angiografiju. Studenti uz povijesni razvoj pojedine metode upoznaju način i fizikalne principe rada,  patomorfološke odnosno radiomorfološke značajke pojedinih bolesti, indikacije i kontraindikacije za pojedine pretrage, pripremom bolesnika za pretrage, te i primjenu kontrastnih sredstava. Pod nadzorom radioloških asistenata osposobljavaju se za samostalno obavljanje pretraga.

 

 

Ultrazvučna dijagnostika je kolegij koji obrađuje primjenu ultrazvuka u dijagnostičke svrhe, a koja je zbog brojnih prednosti široko rasprostranjena. U mnogim dijagnostičkim algoritmima ultrazvučna dijagnostika zauzima prioritetno mjesto kao dijagnostička metoda izbora ili kao vrijedna komplementarna dijagnostička metoda. U sklopu kolegija studenti upoznaju principe rada ultrazvuka, razvoj ultrazvučne tehnologije, vrste i mogućnosti ultrazvučnih uređaja, te stječu i temeljna znanja o ultrazvučnoj anatomiji i patomorfologiji. Tijekom praktične nastave studenti stječu potrebne vještine rada sa ultrazvučnim uređajima i osposobljavaju se za samostalan prikaz organa i tjelesnih struktura te za prepoznavanje i karakteriziranje patomorfoloških promjena.

 

 

Intervencijska radiologija studente upoznaje sa načinom izvođenja i specifičnim indikacijama za radiološke dijagnostičke kao i terapijske intervencijske zahvate. Prikazuje im se metodologija odnodno način izvođenja postupaka, te i moguće komplikacije pri intervencijskim postupcima na  vaskularnim i nevaskularnim strukturama. Studenti se upoznaju sa svim vrstama intervencijskih metoda, a koje se poduzimaju u svrhu definitivne ili palijativne terapije tekao i intervencijskim metodama koje se rabe u svrhu potpune eliminacije vaskularne malformacije ili hipervaskulariziranih tumora. Pri tome su definirane zadaće radiološkog tehnologa u intervencijskom postupku. Navedene su i njegove ingerencije u organiziranju pretraga, izboru i dobavi potrošnih materijala, te o vrsti i načinu vođenja medicinske dokumentacije o  vrsti, tijeku i ishodu postupka.

 

 

Modifikacije radioloških metoda kolegij je koji upoznaje studente s mogućnostima primjene izvođenja pojedinih radioloških metoda u posebnim okolnostima (teško kliničko stanje pacijenta, poremećaj svijesti, nemoguća ili ograničena suradnja zbog bolesti ili životne dobi, stanja nakon kirurških zahvata), te ako metoda rezultira tehnički lošim ili dijagnostički manje vrijednim prikazom. U takvim je uvijetima često potrebno modificirati radiološke metode pa je iznimno važno studente educirati o postupcima njihova modificiranja jer je u nekim sitacijama to jedini način da se dobije  prihvatljiv slikovni prikaz dovoljne dijagnostičke kvalitete da se postavi pouzdana radiološka dijagnoza.

 

 

Multiplanarni prikaz struktura tijela izborni je predmet, a povezuje znanja o različitim radiološkim pretragama koje omogućuju multiplanarni prikaz anatomskih struktura i patoloških radiomorfoloških promjena (CT, MR, UZV). Istodobno studenti usvajaju algoritam radioloških dijagnostičkih pretraga u prikazu pojedinih organa i organskih struktura tijela te radiomorfologiju pojedinih patoloških promjena.

 

 

Obrada digitalnih medicinskih slika, također je izborni predmet, a studentima prenosi znanje o obradi digitalnih medicinskih zapisa kao i osnove prijenosa, pohrane i analize digitalnih slikovnih zapisa u medicinskoj – radiološkoj primjeni.

 

 

 

Popis kolegije katedre za suvremenu radiološku dijagnostiku i intervenciju

 

v.d. Pročelnik Katedre: Prof.dr.sc. Goran Roić

 

 

 

KOLEGIJ

VODITELJ KOLEGIJA/ZAMJENIK VODITELJA

 

STUDIJ

OPTEREĆENJE

P

S

V

Vrsta vježbi

 

DODIPLOMSKI STUDIJ

1.             

Primjena računala u slikovnim tehnikama

dr.sc. Tomislav Bokulić, prof. v. š.

Juraj Bibić, dipl.inž.fizike

Radiološka tehnologija

30

 

30

PK

2.             

Kompjuterizirane radiološke metode

Prof.dr.sc. Zvonimir Sučić

dr.sc. Saša Schmidt

Radiološka tehnologija

60

 

120

PK

3.             

Ultrazvučna dijagnostika

Prof.dr.sc. Goran Roić

Josip Marjanović, dr.med.

Radiološka tehnologija

 

15

15

KL

4.             

Intervencijska radiologija

dr.sc. Saša Schmidt

Prof.dr.sc. Zvonimir Sučić

Radiološka tehnologija

15

 

15

KL

5.             

Modifikacije radioloških metoda

dr.sc. Klaudija Višković

Prof.dr.sc. Marija Frković

Radiološka tehnologija

15

15

0

 

6.             

Multiplanarni prikaz struktura tijela– izborni

Doc.dr.sc. Igor Borić

Petra Margetić, dr.med.

Radiološka tehnologija

15

15

0

 

7.             

Obrada digitalnih medicinskih slika– izborni

dr.sc. Tomislav Bokulić, prof. v. š.

Juraj Bibić, dipl.inž.fizike

Radiološka tehnologija

15

 

15

PK

8.             

Stručna praksa II

dr.sc. Klaudija Višković

Prof.dr.sc. Marija Frković

Radiološka tehnologija

0

 

120

PKL

 

 

 

 

 

SPECIJALISTIČKI DIPLOMSKI STRUČNI STUDIJ

9.             

Primjena računala u slikovnim tehnikama

dr.sc. Tomislav Krpan

Kliničko sestrinstvo

15

 

20

KL

10.           

Ultrazvučna dijagnostika

Prof.dr.sc. Josip Vincelj

Prof dr sc. Duško Kardum

Kliničko sestrinstvo

20

10

60

KL

11.           

Slikovne metode u gastroenterologiji

Prim.dr. Zdravko Borković

Kliničko sestrinstvo

15

 

15

KL