Preskoči naredbe vrpce
Prijeđi na glavni sadržaj

Katedra za radioterapiju, onkologiju i nuklearnu medicinu

Katedra za radioterapiju, onkologiju i nuklearnu medicinu

Katedra za radioterapiju, onkologiju i nuklearnu medicinu obuhvaća kolegije dodiplomskih studija Radiološke tehnologije i Medicinske laboratorijske dijagnostike, te specijalističkih diplomskih stručnih studija Sanitarnog inženjerstva i Kliničkog sestrinstva.

Osam je obaveznih i 2 izborna kolegija koji uče o primjeni otvorenih i zatvorenih izvora zračenja u liječenju bolesti, primjeni radiofarmaka u dijagnostici akutnih, kroničnih i onkoloških bolesti te osnove kliničke onkologije. Poznavaje principa rada, rukovanja i kontrola rada uređaja koji su izvori i detektori ionizirajućeg zračenja, zaštita od ionizirajučeg zračenja okoliša, bolesnika i osoblja u radioterapiji i nuklearnoj medicini, te optimizacija provođenja dijagnostičkih i terapijskih postupaka i mjera zaštite od ionizirajučeg zračenja sastavni su sadržaj nastave.

Nastava se odvija tijekom prve i treće godine diplomskih studija, ukupna satnica svih kolegija iznosi 360 sati predavanja i 315 sati vježbi. Na katedri surađuje 23 nastavnika i suradnika u nastavi.

Predavanja se održavaju na Zdravstvenim veleučilištu, predavanja i vježbe na Kliničkom zavodu za nuklearnu medicinu i zaštitu od zračenja  i zavodu za ginekološku onkologiju KBC Zagreb, na Klinici za onkologiju i nuklearnu medicinu i Klinici za tumore KBC „Sestre milosrdnice“, a na Odjelu za nuklearnu medicinu KB Dubrava vježbe.

Uz kolegije koji obuhvaćaju sva područja radiologije, kolegiji Radioterapija i onkologija, Nuklearna medicina i Klinička onkologija studija radiološke tehnologije obrazuju i pripremaju studente za rad u radioterapiji i nuklearnoj medicini. To su područja u kojima se prvostupnici radiološke tehnologije, iza radiologije, najčešće zapošljavaju i ostvaruju svoje profesionalne karijere.

Vršitelja dužnosti pročelika katedre obnaša Prim.dr.sc Stanko Težak,.dr.med, specijalist nuklearne medicine, viši znanstveni suradnik, profesor visoke škole.

Nastavnici i suradnici u nastavi na Katedri za radioterapiju, onkologiju i nuklearnu medicinu

 

Tomislav Banek

Tomislav Bokulić

Damir Ciprić

Darko Grošev

Adem Hajredini

Iva Hulina

Željko Jurašinović

Velimir Karadža

Hrvoje Kaučić

Ivana Kralik

Dragan Kubelka

Vedran Manestar

Višnja Matković

Helena Medvedec

Ana Mišir Krpan

Iva Mrčela

Dario Posedel

Zoran Rakušić

Tatjana Samardžić

Željko Soldić

Mirko Šamija

Stanko Težak

Marijan Žuvić

 

Dodiplomski studij Radiološke tehnologije, predmet Nuklearna medicina

 

Voditelj predmeta: Prim.dr.sc. Stanko Težak, specijalist nuklearne medicine

 

Nastavnici:

Dr.sc. Tomislav Banek, dr. med. specijslist nuklearne medicine

dr.sc. Darko Grošev, dipl ing. fizike, medicinski fizičar

mr.sc. Željko Jurašinović, dr.med. specijslist nuklearne medicine

Tatjana Samardžić, dr.med. specijslist nuklearne medicine

Prim.dr.sc. Stanko Težak, specijalist nuklearne medicine

Marijan Žuvić, prof. Kemije

 

Nastavni sati: predavanja 75, vježbi 105

 

Nuklearna medicina je kolegij j koji osposobljava studente za siguran i učinkovit rad u nuklearnoj medicini. Okvir znanja i vještina obuhvaća poznavanje principa detekcije i uređaja za detekciju ionizirajućeg zračenja koji se koriste u in vivo i in vitro dijagnostici bolesti, razumijevanje distribucije radiofarmaka u ljudi, načela provođenja nuklearno medicinskih postupaka,  nadzor bolesnika i načela radionuklidne terapije. Informatička tehnologija povezana s detektorima ionizirajućeg zračenja omogućava mjerenje funkcije organa, jednofotonsku (SPECT) i pozitronsku emisijsku tomografiju i (PET). Poznavanje zaštite osoblja i bolesnika pri radu s otvorenim izvorima ionizirajućeg zračenja, poznavanje neželjenih učinaka zračenja na zdravlje čovjeka, poznavanje detekcije kontaminacije radionuklidima i njeno uklanjenje sastavni su dio obuke. To sudente osposobljava za sudjelovanje u medicinskom zbrinjavanju radioloških i nuklearnih akcidenata.

 

 

Dodiplomski studij Radiološke tehnologije, predmet Radioterapija i onkologija:

Voditelj predmeta:   Prim.mr.sc. Višnja Matković, specijalist radioterapije i

                                 onkologije

 

Nastavnici:

Prim.mr.sc. Višnja Matković, specijalist radioterapije i onkologije

Prim.dr.sc.Zoran Rakušić, specijalist radioterapije i onkologije

 

Suradnici u nastavi:

Damir Ciprić, bacc. radiol.techn.

Adem Hajredini, dr.med.

Velimir Karadža, bacc. radiol.techn

Vedran Manestar, bacc. radiol.techn

Željko Soldić, dr.med

 

Nastavni sati: predavanja: 90, vježbi 90.

Kolegij omogućava studentima osposobljavanje za rad na radioterapijskim odjelima  Uz radioterapeuta sudjelovati će u planiranju na simulatoru i u provođenju radioterapijkih radnji i postupaka za liječenje malignih bolesti svih lokalizacija s pomoću raznih radioterapijkih uređaja i zatvorenih radioizotopnih izvora zračenja. Stiču znajna o primjeni radioterapijske fizike u svakodnevnom radu,  o građi radioterapijskih uređaja, o etiologiji , simptomatologiji, dijagnostici i algoritmima trapijskog zračenja pojedinih lokalizacija zločudnih tumora s posebnim osvrtom na posebnosti liječenja zračenjem, o zaštiti od zračenja u radioterapiji i nepoželjnim učincima zračenja. Sastavni dio obrazovanja je odnos prema suradnicima i bolesnicima, a posebno prema bolesniku s zločudnom bolesti  i njegovim potrebama tijekom radioterapije i pravovremenog uočavanja nepoželjnih učinaka zračenja.

 

Dodiplomski studij Radiološke tehnologije, predmet Radiobiologija i zaštita

 

Voditelj predmeta:   doc.dr.sc. Dragan Kubelka, dipl.ing biologije

 

Nastavnici: Prof..dr.sc. Dragan Kubelka, dipl. ing. biologije

                   Ivana Kralik, dipl.ing. fizike

         mr.sc. Dario Posedel, dipl. ing. Fizike

 

Suradnici u nastavi:

 

dr.sc.Tomislav Banek, dr.med.

Benceković, bacc radiol technol

dr.sc. Tomislav Bokulić, dipl.ing.fizike

Damir Ciprić, bacc radiol technol

Džapo, bacc radiol technol

Fučkan, bacc radiol technol

Horvatinec, bacc radiol technol

Velimir Karadža, bacc radiol technol

Stjepan, Lucić, bacc radiol technol

Vedran Manestar, bacc radiol technol

Marinčević, bacc radiol technol

Helena Medvedec, bacc radiol technol

dr.sc. Iva Mrčela, dipl.ing.fizike

Željko Soldić,dr.med.

Vodopija, bacc radiol technol

Vojvodić, bacc radiol technol

 

Nastavni sati: predavanja: 30, vježbi: 15

 

Nakon završene nastave i položenog ispita student stječe slijedeća znanja i sposobnosti: poznavanje vrsta zračenja, poznavanje postulata radiobiologije i karcinogeneze, te interakcije zračenja sa živom tvari; razlikovanje djelovanja malih i velikih doza zračenja na tijelo; znanja o oštećenjima pojedinih organa i sustava; znanja o zakonima koji reguliraju zaštitu od zračenja; upoznavanje s dozimetrijom i njenom praktičnom provedbom na radnom mjestu, stjecanje sposobnosti  implementacije načela zaštite u svakodnevni stručni rad, naročito uporabe zaštitnih sredstava i odabir parametara rada uređaja u cilju optimizacije izloženosti ionizirajućem zračenju njega samoga i bolesnika kojeg se obrađuje. Naučiti reaqgirati u  izvanrednim okolnostima..

 

Dodiplomski studij Radiološke tehnologije, predmet Kontrola uređaja i procesa

Voditelj predmeta. Doc.dr.sc. Dragan Kubelka, dipl ing. biologije

Nastavnici:               Doc..dr.sc. Dragan Kubelka

                                    Ivana Kralik, dipl.ing. fizike

                                   mr.sc. Dario Posedel, dipl.ing. fizike

Suradnici u nastavi:

 

dr.sc. dr.sc Tomislav Bokulić, dipl. ing. fizike

Damir Ciprić, bacc. radiol. techn

dr.sc.Darko Grošev, dipl. ing. fizike

Ivana Kralik, dipl.ing. fizike

dr.sc.Iva Mrčela, dipling fizike

mr.sc.Dario Posedel, dipl. ing. fizike

.

Nastavni sati:           predavanja:30, vježbi: 15

 

U kolegiju studenti stječu teorijska i praktična znanja potrebna za uspostavu i provođenje programa osiguranja i kontrole kvalitete uređaja i procesa (QC) i načinima kontrole rada uređaja koj se koriste u radiologiji, radioterapiji i nuklearnoj medicini kao i o parametrima koji ukazuju na stanje prakse u korištenju tih uređaja. Studenti će se osposobiti za samostalno izvođenje mjerenja, interpretaciju rezultata te analiziranje i razumijevanje rezultata ispitivanja, vođenje evidencija o rezultatima i praćenje smjera promjena rezultata kontrole kvalitete. Razvijanje profesionalnog odnosa i odgovornosti te učinkovite komunikacije s ostalim specijalistima u odjelu, kritičko promišljanje rezultata provedenih mjerenja.za potrebom razvoja i mogućnostima uporabe metoda vezanih za kontrolu kvalitete i ocjenu radioloških procesa, identifikaciju uzroka loše kvalitete slike, uporabu opereme za kontrolu kvalitete, poduzimanje radnji potrebnih za otklanjanje nedostataka i poboljšanje kvalitete. Studenti će biti upućeni u promicanje razvoja i usvajanja vlastitiog programa osiguranja kvalitete i njegovo usavršavanje. Stečeno znanje treba omogućiti da aktivno sudjeluju u u izradi osnovne dokumentacije potrebne za uspostavu programa i priručnika za osiguranje kvalitete. Steći će naobrazbu o načinima izvještavanja, sastavljanju, čuvanju i održavanju zapisa, te samostalno nadgledanje i ispitivanje odrađenih značajki uređaja predviđenim procedurama sadržanim u priručniku za osiguranje kakvoče.

 

Dodiplomski studij Radiološke tehnologije, predmet Klinička onkologija     

 

Voditelj predmeta: Prof.dr.sc. Mirko Šamija, dr.med.

 

Nastavnici:               Prof.dr.sc. Mirko Šamija, dr.med

Hrvoje Kaučić, dr.med..

                                               mr.sc. Ana Mišir Krpan,dr.med.

 

Nastavni sati:           predavanja: 30

 

U kolegiju se studenti upoznavaju s epidemiologijom malignih bolesti, biologijom raka, kliničkim aspektom malignih bolesti, labolatorijskim pretragama, radiološkim i nuklearnomedicinskim dijagnostičkim postupcima i modifikacijom dijagnostičkih postupakam ovisno o sjelu tumora.  Prikazuju se osnove kirurške terapije, radioterapije, kemoterapije i ostalih oblika sistemskih terapija kao i posebnosti liječenja tumora organskih sustava i lokalizacija, uključujući načine procjene uspješnosti terapije. Dijagnoza i liječenje akutnih stanja u onkologiji, potporna i simptomatska terapija i palijativna skrb uključeni su u sadržaj kolegija. Javno zdravstveni značaj i znanstveni aspekti zločudnih tumora, prevencija i rana dijagnostika tumora sastavni su dio kolegija.

Kroz prikaze bolesnika ostvaruje se uvid u sve korake, dijagnostike, lijćenja i praćenja onkološkog bolesnika.

 

Dodiplomski srudij Radiološke tehnologije, izborni predmet Planiranje u radioterapiji

 

Voditelj predmeta:   Adem Hajredini, dr-med.

 

Nastavnici:               Adem Hajredini, dr.med.

 

Nastavni sati:           predavanja: 15, vježbi: 15

 

U kolegiju se studenti upoznavaju s  općim  pojmovima o načinu i djelovanju radioterapije i brahiterapije, te usvajaju specifična znanja i vještine potrebnih inženjerima radiološke tehnologije pri planiranju i reprodukciji plana zračenja onkološkog bolesnika. Ući se o izodozama i izodoznim planovima, građi i načinu rada simulatora i pomoćnim sredstvima u planiranju radioteraoije, o planiranju u izocentru, o planiranju jednog ili više kosih polja i planiranju elektronskih polja. Pozicioniranje bolesnika, izrada specifičnih blokova, bolusa, maski i fiksatora  i posebnosti planiranje radioterapije pojedinih regija tijela uključeni su u sadržaj kolegija. Verifikacija i kontrola kvalitete planiranja u radioterapiji i zaštita od ionizirajućeg zračenja osoblja i bolesnika pri planiranju radioterapije vještine su koje se stječu ovim kolegijem.

 

Dodiplomski srudij Radiološke tehnologije, izborni predmet Nuklearnomedicinska instrumentacija

 

 

Voditelj predmeta: dr.sc.Iva Mrčela, dipl ing fizik

 

Nastavnici:               dr.sc. Tomislav Bokulić, dip.ing. fizike

                                                dr.sc.Iva Mrčela, dipl ing fizike

 

Nastavni sati:           predavanja: 15, vježbi: 15

 

Kolegij Nuklearno medicinska instrumentacija uveden je prije tri godine kao izborni predmet treće godine smjera Radiološke tehnologije. U nastavi se iznose teorijska znanja i usvajaju praktične vještine važne za pravilnu uporabu kalibratora doza, scintilacijskih detektora, brojača, gama kamera i PET/CT uređaja. Obzirom na odgovornosti inženjera radiološke tehnologije u poslovima uspostave i provođenja programa osiguranja kakvoće, savladavaju se konkretni postupci u mjerenju radioaktivnosti, planarnom statičkom, dinamičkom i SPECT oslikavanja gama kamerom i PET/CT uređaja.. Dijelom se iznose i sadržaji vezani uz zaštitu od ionizirajućeg zračenja, monitoriranje prostora i kontaminaciju te elementi osobne dozimetrije.

Dodiplomski srudij Medicinsko laboratorijske dijagnostike,  predmet Nuklearna medicina

 

Voditelj predmeta:   dr.sc. Tomislav Banek, dr.med.

 

Nastavnici:               dr.sc. Tomislav Banek, dr.med

Tatjana Samardžić, dr.med.

Marijan Žuvić, prof. kemije

 

Nastavni sati:           predavanja: 15, vježbi: 15

 

U predmetu se uče  osnove nuklarne medicine s osvrtom na njene posebnosti u odnosu na druge dijagnostičke postupke. Naglasak je na mjerenju radioaktivnosti pomoću različitih vrsta detektora zračenja. Prikazuju se najčešće in vivo radionuklidene pretrage i mjere za zaštitu od ionizirajućeg zračenja. Težište predmeta je na in vitro radioimunološkim ( RIA) i, imunoradiometrijska analizama (IRMA). Koji se koriste u  dijagnostici različitih bolesti hormoni hipofize, štitnjače, paratireoidnih žlijezda i  tumorski markeri. .

 

 

 

Specijalistički i studij Sanitarnog inženjerstva, predmet Zračenje i zaštita od zračenja

           

 

Voditelj predmeta: Doc.dr.sc. Dragan Kubelka,. dipl.ing.biologije

 

Nastavnici:   Doc.dr.sc. Dragan Kubelka,. dipl.ing.biologije

                                   Ivana Kralik, dipl.ing. fizike

                                   mr.sc. Dario Posedel, dipl.ing. fizike

           

 

Nastavni sati:           predavanja: 15, vježbi: 30

 

U predmetu se uče osnove znanosti o zračenju i biološkim učincima ionizirajućeg zračenja. Opisuju se načini detekcije ionizirajućeg zračenja i dozimetrijske jedinice te podjela izvora ionizirajućeg zračenja na prirode i umjetne.  Uče se načela i mjere  zaštite od ionozirajućeg zračenja profesionalnog osoblja, pućanstva i okoliša. Upoznavanje s lagislativom vezanom s ionizirajučim zračenjem i sa smjernicama međunarognog udruženja za zaštitu od zračenja.

 

Specijalistički diplomski stručni studij Kliničkog sestrinstva, predmet Nuklearna dijagnostika

 

           

Voditelj predmeta: Prim..dr.sc. Stanko Težak, specijalist nuklearne medicine

 

Nastavnici:            Prim..dr.sc. Stanko Težak, specijalist nuklearne medicine

 

Suradnici u nastavi:

dr.sc. Tomislav Banek, dr. med, specijalist nuklearne medicine

mr.sc. Željko Jurašinović, dr. med, specijalist nuklearne medicine

Tatjana Samardžić, dr. med, specijalist nuklearne medicine

 

Nastavni sati:           predavanja: 15, vježbi: 15

 

U kolegiju se studenti upoznavaju s osnovama najčešćih dijagnostičkih i terapijskih postupaka u nuklearnoj medicini, pripremom bolesnika za nuklearnomedicinske postupke, medicinskom skrb u tijeku i nakon postupka. Podučavaju se zaštita od otvorenih izvora zračenja u medicini kao i  mjere zaštite osoblja od otvorenih izvora ionizirajučeg zračenja. Svrha kolegija je stjecanje kompetencije u pripremi bolesnika i provođenju medicinske skrbi tijekom i nakon najčešćijh nuklearno-medicinskih postupaka. Upoznavanje s načelima i organizacijom rada dijagnostičkog i terapijskog odjela nuklearne medicine.