Preskoči naredbe vrpce
Prijeđi na glavni sadržaj

Prezentacija Katedre za konvencionalnu radiologiju

Kolegiji Katedre za konvencionalnu radiologiju:

Uvod u radiologiju

Nositelj kolegija „Uvod u radiologiju“ jest mr. sc. Josip Hat, prim. dr. med. specijalist radiolog, viši predavač na Zdravstvenom veleučilištu, koji na samom početku studija uvodi studente u svijet radiologije informacijama o povijesnom razvoju radiološke struke, spominjući pritom imena zaslužnih velikana i njihovih stručnih iskoraka, koji su rezultirali novim razvojnim pomacima.

Također, kroz sadržaje ovog kolegija studenti spoznaju principe organizacije zdravstvene i radiološke službe u Hrvatskoj i svijetu, važnosti profesionalizma u struci, nezaobilaznost etičkih načela i normi itd. Nastava ovog kolegija prezentira se u toku I. semestra kroz 30 sati predavanja.

 

Teorija slikovnog prikaza i Receptori slike

U kolegijima „Teorija slikovnog prikaza“ i „Receptori slike“, uz povijesni prikaz razvoja slikovne dokumentacije radioloških metoda, prezentira se i uči studente novijim konvencionalnim i digitaliziranim načinima slikovnih prikaza, obradi slikovnih podataka, načinima slanja i arhiviranja slika.

Kolegij „Teorija slikovnog prikaza“ vodi dr. Dubravka Srdoč, mr. sc. spec. radiolog, predavač na Zdravstvenom veleučilištu,  u nastavi od 30 sati predavanja.

Voditelj kolegija „Receptori slike“ jest dr. Igor Čikara, mr. sc. spec. radiolog, viši predavač  Zdravstvenog veleučilišta, u nastavi s 15 sati predavanja i 15 sati seminarskog rada.

 

Radiološka anatomija i patologija

Na Studij radiološke tehnologije dolaze studenti koji su završili srednje obrazovanje različitih programa te je kolegij „Radiološka anatomija i patologija“ jedan od najvažnijih kolegija, koji uz sadržaje iz „Anatomije“ ima zadatak naučiti studenta prepoznati radiološkim metodama prikazane anatomske strukture, njihovu anatomsku građu i funkcijski status, te optimalne načine prezentacije pojedinih dijelova i sustava ljudskog tijela.

Odstupanja od fizioloških oblika, anatomske varijacije te patološke promjene oblika i funkcije pojedinih organa i organskih sustava i njihovo prepoznavanje u radiološkim prikazima, u kolegiju „Radiološka anatomija i patologija“ studente poučava prim. dr. Igor Borić, dr. sc. spec. radiolog, viši predavač na Zdravstvenom veleučilištu.

 

 Radiološka oprema

Razvoj radiologije kao struke determiniran je tehnološkim razvojem, proizvodnjom kroz stoljeća sve kvalitetnije, sofisticiranije opreme za potrebe dijagnostičkih i terapijskih radioloških procedura. Uz to, radiologija danas koristi, osim izvora rendgenskog zračenja, i druge tehnologije, npr. ultrazvuk (UZV), magnetsku rezonanciju (MR), što je dalo nove mogućnosti  u dijagnostičkoj i terapijskoj radiologiji.

Radiološkoj opremi za sve namjene u medicini, njenoj građi i primjeni, studenti uče u nastavi kolegija „Radiološka oprema“ koji vodi prim. dr. Marija Frković, dr.  sc. spec. radiolog profesor Zdravstvenog veleučilišta.

 

Radiološka propedeutika i  Radiološki rječnik i norme

Kolegij „Radiološka propedeutika“ svojim sadržajima uči studente načinu ophođenja s bolesnicima, korištenju medicinske dokumentacije, osnovnim medicinskim postupcima (postavljanje venskog puta, mjerenje tlaka, priprema i kontrola antišok terapije, održavanje sterilnih uvjeta, mjere zaštite od infektivnih bolesti i zračenja itd.).

S medicinskim i radiološko tehnološkim pojmovima s kojima se susreću već na samim počecima studija te kasnije u svakodnevnoj praksi, studente se upoznaje u kolegiju „Radiološki rječnik i norme“.

Uz značajnu angažiranost asistenata u vježbovnoj nastavi, ove kolegije vodi prim. dr. Marija Frković, dr.  sc. spec. radiolog, profesor Zdravstvenog veleučilišta.

 

Konvencionalne radiološke metode

Najdulje, gotovo od prvih početaka medicinske dijagnostičke radiologije, i kontinuirano u uporabi su konvencionalne radiološke metode prikaza pojedinih organskih sustava. U kolegiju „Konvencionalne radiološke metode“ kojemu je nositelj također prim. dr. Marija Frković, dr. sc. spec. radiolog, profesor Zdravstvenog veleučilišta, cilj je naučiti studente način izvođenja, mogućnosti i nedostatke konvencionalnih radiografskih i dijaskopskih prikaza organa i organskih sustava. Također, student stiče znanje o dijagnostičkim algoritmima, te o sadržaju i poštivanju indikacija i kontraindikacija za izvođenje pojedinih pretraga.

 

Kontrastna sredstva

Pri izvođenju pojedinih konvencionalnih radioloških metoda, kontrastnih metoda, za kvalitetniji prikaz patoloških promjena organa i organskih sustava, za kvalitetnije diferencijalnodijagnostičko razlučivanje, koriste se kontrastna sredstva.

Kontrastna sredstva mogu biti pozitivna i negativna, jodne otopine i barijske suspenzije, paramagnetična i UZV kontrastna sredstva, unesena u organizam na različite načine, s/bez mogućih komplikacija.

O svim relevantnim detaljima, bitnim pri primjeni  kontrastnih sredstava, studenti uče u kolegiju „Kontrastna sredstva“, voditelj kojeg je dr. Zoran Brnić, dr. sc. spec. radiolog, prof. Zdravstvenog veleučilišta.

 

Radiografija skeleta

S obzirom na obim nastavne građe koji je sadržaj kolegija „Radiografija skeleta“, ovaj je kolegij podijeljen u dva dijela i prezentira se studentima kao dvosemestralni predmet.

„Radiografija skeleta I“, kojemu je voditelji prim. dr. Zoran Klanfar, mr. sc. spec. radiolog, viši predavač na Zdravstvenog veleučilišta i voditelj Studija radiološke tehnologije,  u teorijskom i obilnijem praktičnom dijelu, poučava studente načinu izvođenja tipičnih i specijalnih snimaka skeletnih dijelova trupa i ekstremiteta.

„Radiografija skeleta II“, kojemu je voditelj prim. dr. Marija Frković, dr. sc. prof. Zdravstvenog veleučilišta, na identičan način poučava studente načinu izvođenja tipičnih i specijalnih snimaka skeletnih dijelova glave i zubi.

I u ovim kolegijima za istaknuti je visoko profesionalnu i kvalitetnu angažiranost radioloških tehnologa u suradničkim zvanjima asistenata visoke škole, koji u vježbovnoj nastavi na brojnim polikliničkim i kliničkim radiološkim odjelima prenose studentima svoje stručno i praktično znanje.

Za organizaciju i nadzor provođenja studentskih vježbi u najvećem opsegu zaslužna je koordinatorica praktične nastave i stručna suradnica Nedjeljka Duvnjak, bacc. radiološke tehnologije.