Preskoči naredbe vrpce
Prijeđi na glavni sadržaj

Home

Katedra  ZA  Javno  zdravstvO

 

       Članovi Katedre za javno zdravstvo sudjeluju u izvođenju nastave na stručnim studijima Sestrinstva, Fizioterapije, Sanitarnog inženjerstva, Radiološke tehnologije i Medicinsko laboratorijske dijagnostike, te na specijalističkim diplomskim studijima Javno zdravstvo, Menadžment u sestrinstvu i Kliničko sestrinstvo.

      Obvezatni kolegiji koji se izvode na Katedri jesu: Javno zdravstvo, Organizacija i ekonomika zdravstvene zaštite i Integralni pristup očuvanju zdravlja i prevencije bolesti. Izborni predmeti su: Javno zdravstvo, Promicanje zdravlja: pristup i metode i Prevencija malignih bolesti. Vršitelj dužnosti pročelnika Katedre je Gordana Pajan Lehpaner zaposlena u  Zavodu za javno zdravstvo Zagrebačke županije. U katedri djeluje šest nastavnika voditelja kolegija: prof.dr.sc. Luka Kovačić, prim.dr.sc. Marina Kuzman iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, mr.sc. Marina Polić Vižantin i doc.dr.sc. Danijela Štimac iz Zavoda za javno zdravstvoAndrija Štampar“, te prof. dr.sc. Aleksandar Racz sa Zdravstvenog veleučilišta. Nastava se održava na prvim, drugim i trećim godinama studija, a obuhvaća  225 sati predavanja, 75 sati seminara i 90 sati vježbi.

      Javno zdravstvo je znanstvena i stručna disciplina u kojoj sudjeluju stručnjaci vrlo različitih temeljnih disciplina, a glavni im je interes očuvanje zdravlja populacije. Zadatak javnog zdravstva leži u aktivnostima kao što su procjena zdravlja populacije, dijagnoza problema, traženje uzroka tog problema i osmišljavanje načina da se on riješi. Metode koje se pri tome koriste su edukacija stanovništva, promoviranje zdravog načina života, razvijanje politike koja podržava zdravlje, planiranje zdravstvenih usluga, te provođenje istraživanja o mjerama prevencije bolesti i ozljeda.

      Nastavni program kolegija osposobljava studente kako prikupiti i analizirati pokazatelje zdravlja uporabom zdravstvenih baza podataka da bi se napravila procjena vodećih javnozdravstvenih problema u zajednici. Studenti se kroz nastavu upoznaju s primjenom mjera primarne i sekundarne prevencije, te metodama unapređenja zdravlja. Poznavanje planiranja, organizacije i financiranja zdravstvene zaštite pomaže studentima u razumjevanju i snalaženju u zdravstvenom sustavu. S obzirom na sve veću pozornost javnosti na djelovanje okolišnih čimbenika na zdravlje (vode, zraka, tla) studenti se upoznaju i s tom problematikom. 

      Voditelji kolegija na stručnom studiju Sestrinstva su prof.dr.sc. Luka Kovačić i Gordana Pajan Lehpaner, dr.med. Voditelj na stručnom studiju Fizioterapije je mr.sc. Marina Polić Vižantin, na stručnom studiju Medicinsko laboratorijske dijagnostike prim.dr.sc.Marina Kuzman, a na stručnom studiju Sanitarnog inženjerstva prof. dr.sc. Aleksandar Racz. Voditelj izbornog kolegija na stručnom studiju Radiološke tehnologije je doc.dr.sc. Danijela Štimac. Nastava kolegija Javno zdravstvo održava se na Zdravstvenom veleučilištu.

      Nastavni program kolegija Organizacija i ekonomika zdravstvene zaštite omogućuje studentima da se upoznaju s načinom organizacije zdravstvene zaštite na primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj razini. Oblici plaćanja zdravstvene zaštite, analiza troškova i koristi, mjerenje učinka zdravstvenih intervencija, te ocjena, osiguranje i upravljanje kvalitetom zdravstvene zaštite dio su ovog kolegija. Studenti se upoznaju s ulogom zajednice u zdravstvenoj zaštiti, te načinima kako organizirati terapijske grupe i grupe samozaštite i suzaštite. Da bi se bolje razumjelo funkcioniranje zdravstvenog sustava u Hrvatskoj, potrebno je upoznati studente i sa zdravstvenim zakonodavstvom, te iskustvima drugih zemalja u okruženju u svezi organizacije zdravstvene zaštite.

      Voditelj kolegija je prof.dr.sc. Luka Kovačić, a kolegij se izvodi na specijalističkom diplomskom studiju Javno zdravstvo. Nastava se održava na Zdravstvenom veleučilištu.

      Na kolegiju Integralni pristup očuvanju zdravlja i prevencije bolesti studenti se upoznaju s konceptima i pristupima promicanju zdravlja, te ih istražuju kroz primjere iz okružja npr. škola, radno mjesto, zajednica. Poseban naglasak se stavlja na integralni pristup promicanju zdravlja i prevenciji bolesti vodećih javnozdravstvenih problema (kardiovaskularne bolesti, maligne bolesti, mentalno zdravlje, ovisnosti, prehrana, tjelesna aktivnost, spolno prenosive bolesti, nasilje i planiranje obitelji). Studenti su sposobni prepoznati svoje zadaće u strategijama promicanja zdravlja (izgradnja zdrave zdravstvene politike, razvoj zdravog okoliša, razvoj osobnih vještina, akcije zajednice, reorjentacija zdravstvene službe), te  provesti intervenciju od planiranja aktivnosti do realizacije i evaluacije.

      Voditelj kolegija je prim.dr.sc.Marina Kuzman, a kolegij se izvodi na specijalističkom diplomskom studiju Javno zdravstvo. Nastava se održava na Zdravstvenom veleučilištu.

      Izborni kolegij Promicanje zdravlja: pristup i metode omogućuje uvid u osnovne teoretske pristupe promociji zdravlja kao i praktične vještine koje su potrebne da se razviju, implementiraju i evaluiraju takvi programi. Studenti se upoznaju s multi dimenzionalnošću i multi faktorijalnošću zdravlja, a posebice s naglaskom na socioekonomske, okolišne i kulturalne čimbenike, te utjecaju zajednice i osobnog načina života na zdravlje pojedinca i zajednice. Iz tog razloga preduvjeti za promicanje zdravlja ne leže samo u zdravstvenom sustavu već uključuju i školstvo, sustav socijalne skrbi, zaštitu okoliša, gospodarstvo, medije... Ovo je važno studentima da shvate nužnost suradnje s drugim sektorima na uspješnoj implementaciji programa promicanja zdravlja.

      Voditelj izbornog kolegija je mr.sc. Marina Polić, a kolegij se izvodi na specijalističkom diplomskom studiju Menadžment u sestrinstvu. Nastava se održava na Zdravstvenom veleučilištu.

      U izbornom kolegiju Prevencija malignih bolesti studenti stječu znanja o epidemiologiji najčešćih malignih bolesti, te mjerama primarne i sekundarne prevencije. Sustav praćenja oboljevanja i smrti upoznaju pomoću Nacionalnog registra za rak. Kao primjere uspješne prakse upoznati će organizaciju Nacionalnih programima za rano otkrivanje raka u Hrvatskoj i zemljama u okružju.

      Voditelj izbornog kolegija je Gordana Pajan Lehpaner, dr.med, a kolegij se izvodi na specijalističkom diplomskom studiju Kliničko sestrinstvo. Nastava se održava na Zdravstvenom veleučilištu.

 

Popis obvezne literature

1. Jakšić Ž, Kovačić L. i sur. Socijalna medicina, Medicinska naklada, Zagreb, 2000          (odabrana poglavlja).

2. Kovačić L ur. Organizacija i upravljanje u zdravstvenoj zaštiti, Medicinska naklada Zagreb, 2003. (odabrana poglavlja)

3. Valić F.  Zdravstvena ekologija, Medicinska naklada Zagreb, 2000. (odabrana poglavlja)